Warsztaty

Zapraszamy na warsztaty grupy przedszkolne, szkolne, stowarzyszenia, zuchów i harcerzy, Uniwersytety Trzeciego Wieku, grupy zorganizowane, grupy polskie i zagraniczne i  wszystkich tych, którzy chcą kreatywnie spędzić czas.

Prowadzimy również warsztaty z dojazdem do klienta.

Propozycje na jesień

 

Jak to ze lnem było w Lawendowej Siwiance - dawniej len, teraz lawenda

W Starej Chacie będziemy przybliżać historię mówiącą o tym jak to z lnem było. Przeniesiemy się do świata sprzed wieku, kiedy to len był bardzo ważny dla polskiej wsi i rósł na polach Siwianki.

Uczestnicy warsztatów poznają dawne ręczne techniki obróbki lnu (cierlenia, międlenia i czesania włókna) oraz sposób snucia nici lnianej na kołowrotku. Nadarzy się także okazja, aby zobaczyć zbiór płócien i wszelkich wyrobów lniarskich, a także wziąć udział, jako widz albo model, w pokazie mody lniarskiej. Będziemy również mierzyć płótno lniane miarami łokciową oraz arszynową i przeliczać na metry.

Każdy z uczestników wykona samodzielnie frędzelki na lnianej serwetce, następnie wypełni serwetkę suszem lawendowym i stworzy aromatyczną kulę, którą zabierze do domu.

Oprócz tego w programie: lawendowy poczęstunek, ognisko z kiełbaskami (prowiant we własnym zakresie) oraz wyprawa do Leśnej Bazy czyli placu zabaw schowanego w lesie.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym i licealnym.
Na warsztatach możemy gości grupę liczącą nawet 60 osób.

Ten warsztat prowadzimy we wrześniu i w październiku.

Relacja filmowa z warsztatów

Urodziny Lawendowej Marchewki

Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym.

Jesień to czas zbiorów, celebrowania tego, co przyniosło nam lato. W Lawendowej Siwiance będziemy świętować Urodziny Lawendowej Marchewki. Zaproszone będą przeróżne warzywa: Kartofelek, Burak, Kalafior, Pietruszka, Rzepka i Kalarepka! Zaśpiewają sto lat! i zatańczą dla Marchewki.

Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, że warzywa stanowią podstawę naszego codziennego jadłospisu. Poprzez zabawę oswoją się z warzywami, poznają różne ich odmiany i wpływ na zdrowie. Będą wcielały się w rolę warzyw, rozwiązywały zagadki o warzywach, brały udział w grach sportowych i muzycznych. Po tych aktywnościach przyjdzie czas na wyciszenie się przy lawendzie. Każde dziecko wykona lawendową marchewkę wypełnioną samodzielnie wymłóconymi suszonymi kwiatami lawendy i zabierze ją do domu.

Dla uczestników warsztatów przygotowaliśmy również lawendowy słodki poczęstunek. Zaprosimy do odwiedzin u królików, kurek i bażantów. Dla grup, które przywiozą własny prowiant rozpalimy ognisko. W zależności od pogody możliwa będzie wizyta w Leśnej Bazie.

Z tłuczkiem na kapustę

To opowieść o dawnych tajnikach kiszenia kapusty, wtedy cała wieś spędzała wieczory na wspólnych przygotowaniach zapasów na zimę. Dowiesz się co to są konserwanty i w jaki sposób konserwujemy zapasy na zimę. Dzisiaj także można ukisić kapustę pokażemy Ci jak to zrobić a także przekażemy Tobie tłuczek, abyś poczuł, że masz tę MOC.

Warsztaty „Z tłuczkiem na kapustę” przeprowadzamy w październiku i listopadzie.

Relację z zajęć można zobaczyć tutaj.

Z motyką na bulwy

Na warsztatach poznasz lokalne nazwy ziemniaka. Dowiesz się skąd ziemniak przywędrował do Polski, weźmiesz udział w inscenizacji przedstawiającej podróż ziemniaka do Europy i dowiesz się i dlaczego mówiono o nim ,,Chleb ubogich”.  Aktywnie weźmiesz udział w zbieraniu ziemniaków, stworzysz worek na wzór ziemniaczanego worka, ale wypełniony lawendą, spróbujesz ziemniaków.

Po warsztatach udasz się do Leśnej Bazy na gry i zabawy.

Warsztaty odbywają się we wrześniu i w październiku.

Katarzynki, Andrzejki i lawendowe pierniczki

Zapraszamy na warsztaty, na których poprzez opowieść nawiążemy do tradycyjnych zabaw sprzed lat. Opowiemy o tym jaką wagę przywiązywano do przepowiedni, które wróżby cieszyły się powodzeniem. Będziemy lać wosk, wróżyć z butów, wsłuchiwać się w odgłosy wsi, sprawdzać jakie imię będzie miała osoba bliska sercu, policzymy sztachety w płocie.

Warsztaty łączymy z wypiekiem lawendowych pierniczków. Każdy z uczestników samodzielnie będzie wałkował i wycinał ciasteczka. Po upieczeniu przyjdzie czas na dekoracje i degustacje pierniczków.

Dla grup, które przywiozą własny prowiant (kiełbaski) rozpalimy ognisko.
Warsztaty dostosujemy do każdej grupy wiekowej od przedszkola do liceum
Warsztaty organizujemy przez cały listopad.
Czas trwania: około 4 godzin.

Chleb nasz powszedni

Na warsztatach wysłuchasz opowieści o dawnych sposobach uprawy zbóż. Zobaczysz jak ręcznie siało się i kosiło sierpem zboże. Poznasz nazwy zbóż i produkty zbożowe. Dowiesz się jaką drogę pokonuje ziarenko aby stać się chlebem. Poznasz wartości odżywcze chleba. Własnoręcznie zrobisz i upieczesz podpłomyki.

Te warsztaty przeprowadzamy od września do kwietnia. 

 • Wyżej wymienione warsztaty dostosowujemy do każdej grupy wiekowej.
 • Jesteśmy w stanie gościć grupę, która maksymalnie liczy 50 osób.
 • Oferta warsztatowa łączy się z pobytem dzieci w Leśnej Bazie oraz z ogniskiem z kiełbaskami przywiezionymi przez Państwa.
 • Warsztaty dostosowujemy do każdej grupy wiekowej.
 • Jesteśmy w stanie gościć grupę, która maksymalnie liczy 50 osób.
 • Oferta warsztatowa łączy się z pobytem dzieci w Leśnej Bazie oraz z ogniskiem z kiełbaskami przywiezionymi przez Państwo.
 • Posiadamy sklepik z pamiątkami dla dzieci.
 • Dzieci i dorośli powinni być ubrani, jak na imprezę plenerową. Stosownie do aury, na cebulkę. W okresie opadów wskazane są na nogach dzieci i opiekunów kalosze.

Zima w Lawendowej Siwiance

Zakres tematyczny warsztatów do wyboru przez zamawiającego.

Tradycyjne wróżby andrzejkowe: poprzez opowieść nawiążemy do tradycyjnych zabaw. Zaprosimy Cię do wspólnej zabawy podczas lania wosku, liczenia grochu, ustawiania butów czy do zabawy przy muzyce.

Mikołajki i Boże Narodzenie: w Starej Chacie zamienionej na Domek Świętego Mikołaja wysłuchasz opowieści o wierzeniach i zwyczajach związanych z Wigilią, z choinką, szopką i kolędnikami. Wspólnie będziemy kolędować i przebierać się za kolędników.

Młodsze dzieci na warsztatach samodzielnie wykonają bałwanka pachnącego lawendą, a starsze lawendowe skrzaty. Dodatkowo możemy zaproponować ozdabianie pierniczków czy wykonanie ozdób choinkowych, a w Starej Chacie Święty Mikołaj może rozdać prezenty przywiezione przez opiekunów.

                     Zdjęcia z tych warsztatów możesz zobaczyć tutaj.

Nowy Rok: dawniej w okresie przejściowym ze starego w nowy rok przyrządzano wyjątkowy wypiek. Były to Byśki i Nowe Latka. Na zajęciach dowiesz się skąd wziął się ten zwyczaj i samodzielnie ulepisz Byśka.

 • Warsztaty dostosowujemy do każdej grupy wiekowej.
 • Jesteśmy w stanie gościć grupę, która maksymalnie liczy 50 osób.
 • Oferta warsztatowa łączy się z pobytem dzieci w Leśnej Bazie oraz z ogniskiem z kiełbaskami przywiezionymi przez Państwa.
 • Posiadamy sklepik z pamiątkami dla dzieci.

Prezenty dla Babci i Dziadka - warsztaty z dojazdem do placówki

Na warsztatach poczujesz niesamowity zapach lawendy. Lawendowy prezent, to cykl warsztatów obejmujący wykonanie prezentu z lawendą. Proponujemy do wyboru wykonanie zapachowego woreczka,  mydełka glicerynowego, soli do kąpieli, tabliczki  florenckiej z suszonymi kwiatami, poduszki z suszem lawendowym.

Materiały i opakowanie prezentowe w cenie warsztatu.
Czas trwania: około 1 godziny
Koszt: 35 zł/osoby

Wiosna w Lawendowej Siwiance

 

Wielkanoc. W starej, drewnianej chacie wysłuchasz opowieści związanej z tradycjami wielkanocnymi, z kogucikiem, Siudą Babą, Pucherokami i święconką. Porozmawiamy również o wielkanocnych potrawach. Na warsztatach z przedszkolakami wykonamy lawendowego zajączka, z uczniami szkół podstawowych lawendową kurkę lub palmę wielkanocną.  Na powietrzu zaprosimy Cię do zabawy w szukanie pisanek. Będziesz także karmić zwierzątka, które mieszkają w Lawendowej Siwiance. Po warsztatach zapraszamy na ognisko z kiełbaskami, a przy dobrej pogodzie będziemy bawić się również w Leśnej Bazie.

 

 • Warsztaty dostosowujemy do każdej grupy wiekowej.
 • Jesteśmy w stanie gościć grupę, która maksymalnie liczy 50 osób.
 • Oferta warsztatowa łączy się z pobytem dzieci w Leśnej Bazie oraz z ogniskiem z kiełbaskami przywiezionymi przez Państwa.
 • Posiadamy sklepik z pamiątkami dla dzieci.

Lawendowy prezent dla Mamy i Taty

Na warsztatach poczujesz niesamowity zapach lawendy. Zobaczysz jak lawenda rośnie na naszym polu, dowiesz się dlaczego pachnie i na ile sposobów można ją wykorzystać. Przygotujesz prezent dla mamy, taty, babci lub dziadka. Lawendowy prezent, to cykl warsztatów obejmujący wykonanie prezentu z lawendą. Proponujemy do wyboru zapachowy woreczek, bomby do kąpieli, mydełka, świece żelowe, sól do kąpieli. Na kwiecień i maj 2022 szczególnie polecamy zajęcia, na których wykonamy lawendową sól do kąpieli lub woskowe zawieszki, wianki z suszonej lawendy i hortensji, bomby kąpielowe oraz sadzonki lawendy. Prezenty pakujemy w ozdobne pudełeczka. Podczas warsztatów zapewniamy wszystkie potrzebne materiały, słodki poczęstunek i lawendowy napój. Warsztaty łączą się z odwiedzinami Starej Chaty, którą dekorujemy zgodnie z panującą porą roku. A po warsztatach zapraszamy na ognisko z kiełbaskami i zabawy w  Leśnej Bazie.

Te warsztaty przeprowadzamy przez cały rok.

Galeria z mydlanych zajęć znajduje się tutaj.

A jak robimy bomby kąpielowe można zobaczyć tutaj.

 

Zabawy dzieci dawniej i dziś

Przebywając w klimatycznej chacie uświadomisz sobie jak wyglądało dzieciństwo na polskiej wsi, jakie zabawki miały dzieci, w jaki sposób się bawiły. Cofniemy się w czasie, żeby pobawić się jak dzieci wiejskie w minionych czasach. Dawniej dzieci często same wykonywały zabawki, my także zrobimy prostą zabawkę i cały dzień poświęcimy zabawie: urządzimy zawody sportowo-zręcznościowe i pójdziemy do Leśnej Bazie, gdzie poczujesz się beztrosko w otoczeniu fauny i flory.

Te zajęcia najlepiej sprawdzają się w czerwcu jako prezent na Dzień Dziecko, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować je w innym miesiącu.

Relację z tych warsztatów można zobaczyć tutaj.

 

Lawendowy warsztat ogrodniczy

To poznawanie lawendy różnymi zmysłami i odkrywanie tajemnic lawendowego pola. Pójdziesz z nami na spacer po lawendowym polu i nauczyć się czym różnią się poszczególne odmiany lawendy. Zobaczysz co robimy z lawendy w Siwiance. Podczas zajęć ogrodniczych rozmnożysz lawendę, dowiesz się jak o nią dbać w swoim domu.

Te warsztaty przeprowadzamy w następujących  miesiącach: w maju, czerwcu i we wrześniu.

Zobacz galerię z zajęć.

W sprawie warsztatów prosimy o kontakt mailowy:

kontakt@lawendowasiwianka.pl

bądź telefoniczny:

504233283