Warsztaty

Zapraszamy na warsztaty grupy przedszkolne, szkolne, stowarzyszenia, zuchów i harcerzy, Uniwersytety Trzeciego Wieku, grupy zorganizowane, grupy polskie i zagraniczne i  wszystkich tych, którzy chcą kreatywnie spędzić czas.

Prowadzimy również warsztaty z dojazdem do klienta.

Wiosna w Lawendowej Siwiance

 

Wielkanoc. W starej, drewnianej chacie wysłuchasz opowieści związanej z tradycjami wielkanocnymi, z kogucikiem, Siudą Babą, Pucherokami i święconką. Porozmawiamy również o wielkanocnych potrawach. Na warsztatach z przedszkolakami wykonamy lawendowego zajączka, z uczniami szkół podstawowych lawendową kurkę lub palmę wielkanocną.  Na powietrzu zaprosimy Cię do zabawy w szukanie pisanek. Będziesz także karmić zwierzątka, które mieszkają w Lawendowej Siwiance. Po warsztatach zapraszamy na ognisko z kiełbaskami, a przy dobrej pogodzie będziemy bawić się również w Leśnej Bazie.

 

 • Warsztaty dostosowujemy do każdej grupy wiekowej.
 • Jesteśmy w stanie gościć grupę, która maksymalnie liczy 50 osób.
 • Oferta warsztatowa łączy się z pobytem dzieci w Leśnej Bazie oraz z ogniskiem z kiełbaskami przywiezionymi przez Państwa.
 • Posiadamy sklepik z pamiątkami dla dzieci.

Lawendowy prezent dla Mamy i Taty

Na warsztatach poczujesz niesamowity zapach lawendy. Zobaczysz jak lawenda rośnie na naszym polu, dowiesz się dlaczego pachnie i na ile sposobów można ją wykorzystać. Przygotujesz prezent dla mamy, taty, babci lub dziadka. Lawendowy prezent, to cykl warsztatów obejmujący wykonanie prezentu z lawendą. Proponujemy do wyboru zapachowy woreczek, bomby do kąpieli, mydełka, świece żelowe, sól do kąpieli. Na kwiecień i maj 2022 szczególnie polecamy zajęcia, na których wykonamy lawendową sól do kąpieli lub woskowe zawieszki, wianki z suszonej lawendy i hortensji, bomby kąpielowe oraz sadzonki lawendy. Prezenty pakujemy w ozdobne pudełeczka. Podczas warsztatów zapewniamy wszystkie potrzebne materiały, słodki poczęstunek i lawendowy napój. Warsztaty łączą się z odwiedzinami Starej Chaty, którą dekorujemy zgodnie z panującą porą roku. A po warsztatach zapraszamy na ognisko z kiełbaskami i zabawy w  Leśnej Bazie.

Te warsztaty przeprowadzamy przez cały rok.

Galeria z mydlanych zajęć znajduje się tutaj.

A jak robimy bomby kąpielowe można zobaczyć tutaj.

 

Zabawy dzieci dawniej i dziś

Przebywając w klimatycznej chacie uświadomisz sobie jak wyglądało dzieciństwo na polskiej wsi, jakie zabawki miały dzieci, w jaki sposób się bawiły. Cofniemy się w czasie, żeby pobawić się jak dzieci wiejskie w minionych czasach. Dawniej dzieci często same wykonywały zabawki, my także zrobimy prostą zabawkę i cały dzień poświęcimy zabawie: urządzimy zawody sportowo-zręcznościowe i pójdziemy do Leśnej Bazie, gdzie poczujesz się beztrosko w otoczeniu fauny i flory.

Te zajęcia najlepiej sprawdzają się w czerwcu jako prezent na Dzień Dziecko, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować je w innym miesiącu.

Relację z tych warsztatów można zobaczyć tutaj.

 

Lawendowy warsztat ogrodniczy

To poznawanie lawendy różnymi zmysłami i odkrywanie tajemnic lawendowego pola. Pójdziesz z nami na spacer po lawendowym polu i nauczyć się czym różnią się poszczególne odmiany lawendy. Zobaczysz co robimy z lawendy w Siwiance. Podczas zajęć ogrodniczych rozmnożysz lawendę, dowiesz się jak o nią dbać w swoim domu.

Te warsztaty przeprowadzamy w następujących  miesiącach: w maju, czerwcu i we wrześniu.

Zobacz galerię z zajęć.

Propozycje na jesień

Pomarańczowe kolory jesieni

Dynia to  królowa  jesieni, jest smaczna, zdrowa i dekoracyjna. Podczas spaceru zobaczysz gdzie i w jaki sposób rośnie dynia. Dowiesz się jakie ma wartości odżywcze i w jaki sposób można ją przetwarzać. Wspólnie zrobimy dyniowe smakołyki, które spałaszujemy. A na warsztatach zrobisz dynię pachnącą lawendą i zabierzesz ją do domu.

Ten warsztat polecamy na wrzesień i październik.

Zdjęcia z zajęć możesz zobaczyć tutaj.

Z tłuczkiem na kapustę

To opowieść o dawnych tajnikach kiszenia kapusty, wtedy cała wieś spędzała wieczory na wspólnych przygotowaniach zapasów na zimę. Dowiesz się co to są konserwanty i w jaki sposób konserwujemy zapasy na zimę. Dzisiaj także można ukisić kapustę pokażemy Ci jak to zrobić a także przekażemy Tobie tłuczek, abyś poczuł, że masz tę MOC.

Warsztaty „Z tłuczkiem na kapustę” przeprowadzamy w październiku i listopadzie.

Relację z zajęć można zobaczyć tutaj.

 

 

Z motyką na bulwy

Na warsztatach poznasz lokalne nazwy ziemniaka. Dowiesz się skąd ziemniak przywędrował do Polski i dlaczego mówiono o nim ,,Chleb ubogich”.  Aktywnie weźmiesz udział w zbieraniu ziemniaków, tworzeniu kartoflanych stworków i spróbujesz ziemniaków.

Warsztaty odbywają się we wrześniu i w październiku.

Chleb nasz powszedni

Na warsztatach wysłuchasz opowieści o dawnych sposobach uprawy zbóż. Zobaczysz jak ręcznie siało się i kosiło sierpem zboże. Poznasz nazwy zbóż i produkty zbożowe. Dowiesz się jaką drogę pokonuje ziarenko aby stać się chlebem. Poznasz wartości odżywcze chleba. Własnoręcznie zrobisz i upieczesz podpłomyki.

Te warsztaty przeprowadzamy od września do kwietnia. 

 • Wyżej wymienione warsztaty dostosowujemy do każdej grupy wiekowej.
 • Jesteśmy w stanie gościć grupę, która maksymalnie liczy 50 osób.
 • Oferta warsztatowa łączy się z pobytem dzieci w Leśnej Bazie oraz z ogniskiem z kiełbaskami przywiezionymi przez Państwa.
 • Warsztaty dostosowujemy do każdej grupy wiekowej.
 • Jesteśmy w stanie gościć grupę, która maksymalnie liczy 50 osób.
 • Oferta warsztatowa łączy się z pobytem dzieci w Leśnej Bazie oraz z ogniskiem z kiełbaskami przywiezionymi przez Państwo.
 • Posiadamy sklepik z pamiątkami dla dzieci.
 • Dzieci i dorośli powinni być ubrani, jak na imprezę plenerową. Stosownie do aury, na cebulkę. W okresie opadów wskazane są na nogach dzieci i opiekunów kalosze.

Zima w Lawendowej Siwiance

Zakres tematyczny warsztatów do wyboru przez zamawiającego.

Tradycyjne wróżby andrzejkowe: poprzez opowieść nawiążemy do tradycyjnych zabaw. Zaprosimy Cię do wspólnej zabawy podczas lania wosku, liczenia grochu, ustawiania butów czy do zabawy przy muzyce.

Mikołajki i Boże Narodzenie: w Starej Chacie zamienionej na Domek Świętego Mikołaja wysłuchasz opowieści o wierzeniach i zwyczajach związanych z Wigilią, z choinką, szopką i kolędnikami. Wspólnie będziemy kolędować i przebierać się za kolędników.

Młodsze dzieci na warsztatach samodzielnie wykonają bałwanka pachnącego lawendą, a starsze lawendowe skrzaty. Dodatkowo możemy zaproponować ozdabianie pierniczków czy wykonanie ozdób choinkowych, a w Starej Chacie Święty Mikołaj może rozdać prezenty przywiezione przez opiekunów.

                     Zdjęcia z tych warsztatów możesz zobaczyć tutaj.

Nowy Rok: dawniej w okresie przejściowym ze starego w nowy rok przyrządzano wyjątkowy wypiek. Były to Byśki i Nowe Latka. Na zajęciach dowiesz się skąd wziął się ten zwyczaj i samodzielnie ulepisz Byśka.

 • Warsztaty dostosowujemy do każdej grupy wiekowej.
 • Jesteśmy w stanie gościć grupę, która maksymalnie liczy 50 osób.
 • Oferta warsztatowa łączy się z pobytem dzieci w Leśnej Bazie oraz z ogniskiem z kiełbaskami przywiezionymi przez Państwa.
 • Posiadamy sklepik z pamiątkami dla dzieci.

W sprawie warsztatów prosimy o kontakt mailowy:

kontakt@lawendowasiwianka.pl

bądź telefoniczny:

504233283