Warsztaty jesienne

Propozycje na jesień

wrzesień, październik i połowę listopada

 

 

Jak to ze lnem było w Lawendowej Siwiance - dawniej len, teraz lawenda

W Starej Chacie będziemy przybliżać historię mówiącą o tym jak to z lnem było. Przeniesiemy się do świata sprzed wieku, kiedy to len był bardzo ważny dla polskiej wsi i rósł na polach Siwianki.

Uczestnicy warsztatów poznają dawne ręczne techniki obróbki lnu (cierlenia, międlenia i czesania włókna) oraz sposób snucia nici lnianej na kołowrotku. Nadarzy się także okazja, aby zobaczyć zbiór płócien i wszelkich wyrobów lniarskich, a także wziąć udział, jako widz albo model, w pokazie mody lniarskiej. Będziemy również mierzyć płótno lniane miarami łokciową oraz arszynową i przeliczać na metry.

Każdy z uczestników wykona samodzielnie frędzelki na lnianej serwetce, następnie wypełni serwetkę suszem lawendowym i stworzy aromatyczną kulę, którą zabierze do domu.

Oprócz tego w programie: lawendowy poczęstunek, ognisko z kiełbaskami (prowiant we własnym zakresie) oraz wyprawa do Leśnej Bazy czyli placu zabaw schowanego w lesie.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym i licealnym.
Na warsztatach możemy gościć grupę liczącą nawet 60 osób.
Czas trwania: około 4h.

Ten warsztat prowadzimy we wrześniu i w październiku.

Relacja filmowa z warsztatów

Robimy pizzę!

Na warsztatach wysłuchasz opowieści o dawnych sposobach uprawy zbóż. Zobaczysz jak ręcznie siało się i kosiło sierpem zboże. Poznasz nazwy zbóż i produkty zbożowe. Dowiesz się jaką drogę pokonuje ziarenko aby stać się chlebem. Poznasz wartości odżywcze chleba. Własnoręcznie zrobisz i upieczesz pizzę margheritę, a żeby było lawendowo wykonasz także woreczek zapachowy z lawendą. Przy dobrej pogodzie, na zakończenie wycieczki zaprosimy Cię na zabawę w Leśnej Bazie.

Czas trwania: około 4h.

Te warsztaty przeprowadzamy od września do kwietnia. 

Relacja wideo z warsztatów

Urodziny Lawendowej Marchewki

Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym.

Jesień to czas zbiorów, celebrowania tego, co przyniosło nam lato. W Lawendowej Siwiance będziemy świętować Urodziny Lawendowej Marchewki. Zaproszone będą przeróżne warzywa: Kartofelek, Burak, Kalafior, Pietruszka, Rzepka i Kalarepka! Zaśpiewają sto lat! i zatańczą dla Marchewki.

Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, że warzywa stanowią podstawę naszego codziennego jadłospisu. Poprzez zabawę oswoją się z warzywami, poznają różne ich odmiany i wpływ na zdrowie. Będą wcielały się w rolę warzyw, rozwiązywały zagadki o warzywach, brały udział w grach sportowych i muzycznych. Po tych aktywnościach przyjdzie czas na wyciszenie się przy lawendzie. Każde dziecko wykona lawendową marchewkę wypełnioną samodzielnie wymłóconymi suszonymi kwiatami lawendy i zabierze ją do domu.

Dla uczestników warsztatów przygotowaliśmy również lawendowy słodki poczęstunek. Zaprosimy do odwiedzin u królików, kurek i bażantów. Dla grup, które przywiozą własny prowiant rozpalimy ognisko. W zależności od pogody możliwa będzie wizyta w Leśnej Bazie.

Czas trwania: około 3-4h.

Filmowa relacja z warsztatów

Z tłuczkiem na kapustę

To opowieść o dawnych tajnikach kiszenia kapusty, wtedy cała wieś spędzała wieczory na wspólnych przygotowaniach zapasów na zimę. Dowiesz się co to są konserwanty i w jaki sposób konserwujemy zapasy na zimę. Dzisiaj także można ukisić kapustę pokażemy Ci jak to zrobić a także przekażemy Tobie tłuczek, abyś poczuł, że masz tę MOC.

Czas trwania: około 4h.

Warsztaty „Z tłuczkiem na kapustę” przeprowadzamy w październiku i listopadzie.

Relację z zajęć można zobaczyć tutaj.

  • Warsztaty dostosowujemy do każdej grupy wiekowej.
  • Jesteśmy w stanie gościć grupę, która maksymalnie liczy 60 osób.
  • Oferta warsztatowa łączy się z pobytem dzieci w Leśnej Bazie oraz z ogniskiem z kiełbaskami przywiezionymi przez Państwa.
  • Posiadamy sklepik z pamiątkami dla dzieci.

W sprawie warsztatów prosimy o kontakt mailowy:

kontakt@lawendowasiwianka.pl

lub telefoniczny

504233283