Uprawa lawendy

Lawenda potrafi być kapryśną rośliną. Lubimy ją nazywać królową, bo wymaga, abyśmy wszystkie czynności wykonywały przy niej ręcznie i na kolanach. W tym tekście przekażemy Wam naszą wiedzę o uprawie lawendy.

 

Jakie warunki lubi lawenda?

Lawendę najlepiej jest sadzić w nasłonecznionym i suchym miejscu, gdzie jest przepuszczalne podłoże. Lawendy uwielbiają glebę wapienną. Jeśli nie masz u siebie w ogrodzie takich warunków wystarczy w miejscu, gdzie rośnie lawenda wysypać trochę kamieni. Można je albo pomieszać z ziemią albo przykryć nimi podłoże już po posadzeniu lawendy. Kamienie po pierwsze sprawią, że ziemia stanie się bardziej zasadowa, a po drugie będą w nocy oddawały ciepło zgromadzone w ciągu dnia. Lawenda uwielbia obydwie te rzeczy.

Wiele odmian lawendy genialnie radzi sobie również w dużych donicach. Do takich odmian należą m. in.: Peter Pan, Spear Blue, Blue Scent, Aromatiko, różowa lawenda Rosea czy biała lawenda Ellagance Ice. Są to niższe lawendy, dorastające do 40-50 cm. Mimo, że lawenda nie lubi zbyt dużo wody to ciepłym latem lawendę w donicy należy podlewać codziennie. Zimą taką lawendę dobrze jest odstawić w zaciszne miejsce, na przykład blisko domu. Można ją również okryć agrowłókniną. 

Jak dbać o lawendę?

Jeśli chcesz, aby Twoja lawenda była mocno rozkrzewiona i miała dużo kwiatów podcinaj ją dwa razy w roku: na jesieni, gdy już przekwitnie i na wiosnę, gdy już nie ma przymrozków, ale rośliny nie rozpoczęły intensywnego wzrostu.

Po co przycinać lawendę?

  • aby pomóc jej w rozkrzewianiu się
  • aby miała więcej kwiatów
  • aby nadać jej ładny, kulisty kształt

Kiedy przycinać?

  • po przymrozkach
  • gdy już kwitną forsycje i narcyzy
  • gdy roślina nie zaczęła jeszcze zawiązywać nowych pąków, czyli gdy nie widać jeszcze nowego przyrostu na starych gałązkach

Jak przycinać?

  • wyrównać wszystkie wyrośnięte gałązki
  • dobrze jest przyciąć nawet te gałązki niżej, wtedy lawenda rozgałęzi się maksymalnie
  • nie ucinać zdrewniałych części rośliny

Innym sposobem jest pominięcie jesiennego cięcia. Wtedy jesienią i zimą w kwiatach formują się nasiona lawendy, które same się wysiewają. Można w ten sposób spróbować wyhodować nowe gatunki lawendy, ponieważ z nasionka nie urośnie taka sama lawenda jak roślina macierzysta. Ot takie czary mary.

Przemarznięta lawenda – jak ją pielęgnować?

Może zdarzyć się tak, że zimowy albo wiosenny mróz przemrozi lawendę. Dla takiej lawendy charakterystyczne są fragmenty rośliny, które pozostają zdrewniałe przez cały sezon, nie rozwijają w tych częściach nowych liści ani nie kwitną. Jeśli w połowie sezonu nadal nie widać żadnego wzrostu najlepiej jest taką część usunąć. Nie ma sensu dalej jej utrzymywać na krzaku ponieważ na pewno nie odbije, a usuwając są robimy lawendzie więcej miejsca do rozkrzewiania. Przy takich odmianach jak Munstead czy Hidcote Blue Stain istnieje duża szansa, że po sezonie albo dwóch w ogóle nie będzie widać tego, że część lawendy była przemrożona. Wolniej odrastają lawendy z odmiany Grosso, ale i tutaj jest szansa na odbudowanie się rośliny.