Lawenda – właściwości i zastosowanie

 

Lawenda to roślina mająca szerokie zastosowanie. Może być uprawiana w ogrodach (w gruncie i w donicach), stanowi wtedy niezwykłą ozdobę i wprowadza prowansalski klimat. Jest to roślina miododajna, z naszego doświadczenia wiemy, że z dużym powodzeniem przyciąga trzmiele i motyle.

 


Jest wykorzystywana w kuchni – jest składnikiem oryginalnej mieszanki przypraw znanej pod nazwą ziół prowansalskich. Coraz bardziej popularnej stają się teraz desery z lawendą: lody, ciasteczka, dżemy i wiele innych. W zakładce Przepisy dzielimy się z Wami wypróbowanymi przepisami na dania z lawendą.

 


W kosmety
ce ceniona jest od dawna. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego „lavo, lavare”, które oznacza „myć się”. A nazwa stąd, że lawendy dodawano do kąpieli, jest to więc roślina kąpielowa. Kąpiele w wodzie z dodatkiem olejku lawendowego – pozwalają się rozluźnić i wyciszyć oraz ułatwiają zasypianie.

Lawenda ma właściwości oczyszczające i łagodzące. Hydrolaty z lawendy polecane są, między innymi, przy walce z trądzikiem ze względu na swoje właściwości antysepyczne i przeciwgrzybiczne.  Może być stosowana na skórze wrażliwej. Sprawdza się również w przypadku cery dojrzałej ze względu na właściwości regenerujące, wygładzające i antyoksydacyjne. Ponadto zmniejsza wydzielanie łoju, zwęża ujścia gruczołów łojowych i przyspiesza gojenie ran. Często występuje jako kluczowy składników kremów i toników do twarzy. Lawenda wspomaga leczenie owrzodzeń, ran, łuszczycy. Występuje jako składnik preparatów na stany zapalne i oparzenia posłoneczne. Oprócz tego posiada właściwości wiruso i bakteriobójcze, a także antyseptyczne. Jej właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne sprawiają, że zmniejsza wydzielanie potu i niweluje nieprzyjemny zapach. Łagodzi również swędzenie, ból i zaczerwienienie po ugryzieniu komara, osy czy pszczoły.

 

Lawenda wąskolistna (angustifolia) to również roślina lecznica. Pomaga w leczeniu infekcji, zwłaszcza tych układu oddechowego i moczowego. Olejek w formie inhalacji można stosować przy nieżycie nosa, zapaleniu gardła czy oskrzeli. Napar z lawendy wzmacnia odporność, poprawia trawienie, łagodzi kolki i zaparcia. Napary z lawendy wykazują również właściwości rozluźniające mięśnie, dlatego mogą być stosowane w przypadku łagodzenia bólu miesiączkowego i brzucha.


Lawenda, a kleszcze i mole. Intensywny zapach lawendy działa odstraszająco na kleszcze. Przed wycieczką do lasu czy na łąkę polecamy skropić ubranie olejkiem eterycznym. Lawenda działa antymolowo. Aby ustrzec się przed molami odzieżowymi można włożyć do szafy woreczek zapachowy lub fusetkę lawendową.

 


Zapach lawendy. 
Lawendowy olejek eteryczny to esencja wszystkich dobroci znajdujących się w lawendzie. Olejek zawiera związki aromatyczne, które wpływają łagodząco na układ nerwowy. Jego zapach uspokaja, eliminuje stres emocjonalny i napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie. Łagodzi uczucie zmęczenia i znużenia, pomaga się zrelaksować, nie powodując przy tym spadku koncentracji czy osłabienia aktywności umysłowej.