Wiosna i lato w Lawendowej Siwiance

Wielkanoc

W starej, drewnianej chacie wysłuchasz opowieści związanej z tradycjami wielkanocnymi, z kogucikiem, Siudą Babą, Pucherokami i święconką. Porozmawiamy również o wielkanocnych potrawach.

Na warsztatach z przedszkolakami wykonamy lawendowego zajączka, z uczniami szkół podstawowych lawendową kurkę lub palmę wielkanocną.

Na powietrzu zaprosimy Cię do zabawy w szukanie pisanek. Będziesz także karmić zwierzątka, które mieszkają w Lawendowej Siwiance. Po warsztatach zapraszamy na ognisko z kiełbaskami, a przy dobrej pogodzie będziemy bawić się również w Leśnej Bazie.

Czas trwania: około 4h.

Relacja wideo z chodzenia z kogucikiem i z gaikiem dostępna jest tutaj.

Galeria z warsztatów wielkanocnych

Warsztaty kulinarne i lawendowa pamiątka

Idealnym początkiem przygody kulinarnej może być spotkanie w Lawendowej Siwiance, na które zapraszamy przedszkolaki, uczniów i nauczycieli. To warsztaty nawiązujące do życia dawnej wsi – poznacie zgromadzone przez nas eksponaty z dawnych lat między innymi: dzieżę, cep czy sierp. Zatańczycie również trojaka w strojach, które dla Was przygotujemy.

Podczas warsztatów przedstawimy drogę jaką ziarenko zboża przebywa, aby stać się kaszą, płatkami lub mąką. To właśnie mąka jest nam potrzebna żeby zrobić podpłomyki, ciasto, pizzę czy focaccię.

Następnie zaprosimy Was do samodzielnego uformowania pizzy margherity, podpłomyka lub focacci. Czynność ta przynosi frajdę każdemu z uczestników warsztatów. Dla tych, którym znudziły się pizze proponujemy upieczenie bananowego chlebka. Po upieczeniu tych pyszności będziemy się nimi zajadać i popijać lawendową lemoniadę.

To jeszcze nie koniec! Czas na trochę rękodzielniczej pracy. Każda osoba otrzyma woreczek i bukiet lawendy. Z kwiatów samodzielnie wykona susz i napełni nim woreczek. Taką pamiątkę zabierze do domu.

Dodatkowo w programie karmienie zwierzątek.

Relacja wideo z warsztatów kulinarnych

Lawendowy prezent dla Mamy i Taty

Na warsztatach poczujesz niesamowity zapach lawendy. Zobaczysz jak lawenda rośnie na naszym polu, dowiesz się dlaczego pachnie i na ile sposobów można ją wykorzystać. Przygotujesz prezent dla mamy, taty, babci lub dziadka. Lawendowy prezent, to cykl warsztatów obejmujący wykonanie prezentu z lawendą. Proponujemy do wyboru zapachowy woreczek, bomby do kąpieli, mydełka, świece żelowe, sól do kąpieli. Na kwiecień i maj 2023 szczególnie polecamy zajęcia, na których wykonamy (jeden warsztaty do wyboru): lawendową sól do kąpieli lub woskowe zawieszki, wianki z suszonej lawendy i hortensji, bomby kąpielowe albo sadzonki lawendy . Rękodzieło pakujemy na prezent.

Podczas warsztatów zapewniamy wszystkie potrzebne materiały, słodki poczęstunek i lawendowy napój.

Warsztaty łączą się z odwiedzinami Starej Chaty, którą dekorujemy zgodnie z panującą porą roku. A po warsztatach zapraszamy na ognisko z kiełbaskami i zabawy w  Leśnej Bazie.

Czas trwania: około 4h.

Galeria z mydlanych zajęć znajduje się tutaj.

A jak robimy bomby kąpielowe można zobaczyć tutaj.

Zabawy dzieci dawniej i dziś

Przebywając w klimatycznej chacie uświadomisz sobie jak wyglądało dzieciństwo na polskiej wsi, jakie zabawki miały dzieci, w jaki sposób się bawiły. Cofniemy się w czasie, żeby pobawić się jak dzieci wiejskie w minionych czasach. Dawniej dzieci często same wykonywały zabawki, my także zrobimy prostą zabawkę i cały dzień poświęcimy zabawie: urządzimy zawody sportowo-zręcznościowe i pójdziemy do Leśnej Bazie, gdzie poczujesz się beztrosko w otoczeniu fauny i flory.

Te zajęcia najlepiej sprawdzają się w czerwcu jako prezent na Dzień Dziecko, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować je w innym miesiącu.

Czas trwania: około 4h.

Relację z tych warsztatów można zobaczyć tutaj

Lawendowy warsztat ogrodniczy

To poznawanie lawendy różnymi zmysłami i odkrywanie tajemnic lawendowego pola. Pójdziesz z nami na spacer po lawendowym polu i nauczyć się czym różnią się poszczególne odmiany lawendy. Zobaczysz co robimy z lawendy w Siwiance. Podczas zajęć ogrodniczych rozmnożysz lawendę, dowiesz się jak o nią dbać w swoim domu.

Te warsztaty przeprowadzamy w następujących  miesiącach: w maju, czerwcu i we wrześniu.

 

Zobacz galerię z zajęć.
  • Warsztaty dostosowujemy do każdej grupy wiekowej.
  • Jesteśmy w stanie gościć grupę, która maksymalnie liczy 50 osób.
  • Oferta warsztatowa łączy się z pobytem dzieci w Leśnej Bazie oraz z ogniskiem z kiełbaskami przywiezionymi przez Państwa.
  • Posiadamy sklepik z pamiątkami dla dzieci.

W sprawie warsztatów prosimy o kontakt mailowy:

kontakt@lawendowasiwianka.pl

lub telefoniczny:

504233283